•

Výchovno-vzdelávaciu činnosť škola zameriava predovšetkým na to, aby žiaci získali komplexné vzdelanie, aby získali dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti, ktoré neskoršie využijú na vyšších stupňoch vzdelávania. Zabezpečiť podmienky na vzdelávanie žiakov všetkým rovnako, ako aj žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami tak, aby mali rovnocenný prístup vo vzdelávaní. Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program. Veľký dôraz hneď od začiatku kladieme na vytvorenie dobrého tímu v triede, na rozvíjanie sebapoznania a sebahodnotenia žiakov.

Každý rok pokračujeme vo zvyšovaní gramotnosti v oblasti IKT žiakov v našej škole na vyučovacích hodinách podľa jednotlivých predmetov, ale aj záujmovou a krúžkovou činnosťou.

Podporujeme žiakov, ktorí využívajú svoj intelekt a schopnosti aj prejavom v zapojení sa do rôznych predmetových alebo športových súťaží. V spolupráci s rodičmi žiakov chceme vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.

Učiteľom umožňujeme naďalej , aby sa po odbornej aj profesionálnej stránke vzdelávali, aby dosiahli vyššiu odbornosť hlavne v oblasti IKT, ktorú využijú vo vyučovacom procese. Skvalitňujeme spoluprácu s rodičmi, s inštitúciami, ktoré podporujú vzdelávanie, s ostatnými školami v regióne.

Naším poslaním je vychovávať a vzdelávať žiakov – slobodných, zodpovedných, ochotných sa ďalej vzdelávať, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy, ktorí dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie.

Voliteľné hodiny zamerané na regionálnu výchovu, čítanie hrou, informatiku a anglický jazyk.

Na škole sa vyučujú cudzie jazyky: AJ, NJ, RJ.

Škola kladie dôraz na rozvíjanie talentov, ale snahou školy  je zapojiť deti do rôznych súťaží, kde môžu získať skúsenosti i povzbudenie do ďalšieho života.

Škola je otvorená aj pre žiakov zo sociálne menej podnetného prostredia, vzdelávame žiakov so špeciálnymi pedagogickými potrebami. V rámci širšieho vzdelávania každý školský rok uskutočňujeme exkurzie a výlety za účelom poznávania Slovenska, kde žiaci nadobúdajú novšie poznatky a vedomosti z histórie, zemepisu i ostatných predmetov. Na 1.stupni každý rok organizujeme aj Školu v prírode. Súčasťou školy sú 2 oddelenia ŠKD, školská jedáleň.

Technické vybavenie

Odborné učebne fyziky, chémie, počítačové učebne, interaktívne učebne, dve jazykové učebne, telocvičňa, školská knižnica, vonkajšie školské ihrisko. Vyučujúci využívajú na vyučovanie prostriedky IKT – notebooky, dataprojektory, internet.

Projekty

Základná škola je už viac rokov zapojená do dlhodobých projektov, v ktorých chce pokračovať a úspešne rozvíjať aj v nasledujúcich rokoch. Jedná sa o projekty Infovek, Podpora trvalo udržateľného mesta Púchov, Zdravá škola, Recyklohry, Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí, Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva- digiškola, Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno – vzdelávacie predmety, Aktivizujúce metódy vo výchove, Zdravá mliečna jedáleň, Školská mliečna liga – DANONE, Školské mlieko, Škola plná zdravia – Bonduelle, Školské ovocie.

Spolupracujeme pritom s inštitúciami, ktoré vyhlásili tieto projekty a podporujú programy na realizáciu projektov. Využívame a prihlasujeme sa do projektov, ktoré sú vyhlásené MŠ SR alebo inými inštitúciami v rámci využívania finančných prostriedkov z fondov EÚ. Zapájame sa do športových projektov, protidrogových, ekologických a sociálnych programov, projektov IKT a pod.

Krúžky

Na aktívne vyplnenie voľného času detí škola ponúka záujmové krúžky rôzneho zamerania – športové, umelecké, vzdelávacie, jazykové, práca s PC i príprava na prijímacie skúšky pre žiakov 9. ročníka.

Časopis

Slovanček – vychádza 3 x do roka, v ktorom sa prezentujú úspechy školy a aktivity, na ktorých sa zúčastňujú žiaci našej školy. Časopis obsahuje rôzne zaujímavosti zo sveta, krížovky, poučné historické zaujímavosti, prezentuje cudzie jazyky, športové aktuality a ďalšie zaujímavosti.

Tradičné akcie našej školy

• Deň otvorených dverí – v rámci Európskeho dňa rodičov
          • Deň jablka (tekvice) – každý rok iné ovocie, zelenina
          • Imatrikulácia prvákov
          • Sv. Mikuláš na škole
          • Vianočné aranžovanie, aranžovanie šarkanov
          • Vianočné akadémie a besiedky
          • Fašiangový karneval
          • Besiedka ku Dňu matiek
          • Stolnotenisový turnaj
          • Deň detí
          • Zázračná rozprávková noc
          • Valentín
          • Stavanie mája

Základná škola sa aktívne zapája do akcií organizovaných mestom Púchov, CVČ ako aj ostatných organizácií v meste i mimo neho.